Fotografia kulinarna przy użyciu smartfona-jak to robić?
Fotografia kulinarna przy użyciu smartfona
Fotografią kulinarną zajmuję się od 7 lat i od samego początku moje zdjęcia robiłem za pomocą telefonu. Oczywiście, nie zawsze były najwyższych lotów. Ale to już przeszłość. Dzięki błyskawicznemu rozwojowi technologii jesteśmy w stanie robić naprawdę dobrej jakości zdjęcia i to przy pomocy smartfona. Wszystko zależy od sprzętu, programu do obróbki zdjęć i własnej kreatywności.
W łatwy, wygodny i szybki sposób możemy inspirować naszych czytelników poprzez zamieszczanie ciekawych zdjęć w mediach społecznościowych i na blogach. Ja tak właśnie robię. Dziś zapoznam Cię z moimi kulisami odnośnie fotografii kulinarnej i produktowej.
Czego potrzebujemy
Mamy pomysł na zdjęcie i chcemy pochwalić się nim całemu światu. Do tego będziesz potrzebował smartfona z dobrej jakości aparatem oraz światła. To ono jest jednym z kluczowych czynników podczas fotografii. Najlepiej korzystać ze światła naturalnego, dziennego. Ale nie zawsze mamy takie możliwości i wtedy musimy wspomóc się światłem np. z lampy/ flesza.
Jaki sprzęt będzie przydatny przy fotografowaniu jedzenia
Jak już wcześniej wspomniałem, odpowiednie oświetlenie planu zdjęciowego to bardzo ważny element przy fotografii kulinarnej. Z różnych czynników, nie zawsze możemy skorzystać ze światła dziennego. Dlatego chcąc uzyskać wysoką jakość naszego zdjęcia, musimy doświetlić nasz plan światłem sztucznym.
Jeżeli masz miejsce na magazynowanie wszystkich lamp, statywów i blend to Ci zazdroszczę. Ja niestety szukam rozwiązań smart. Takich, w których sprzęt jest kompaktowy i mogę go przechowywać w przysłowiowej szufladzie.
Obecnie używam panelu ledowego MiLED RGB 198 marki Quadralite, który jest niewiele większy od mojego smartfona i w każdej chwili mogę go użyć.
Panel ledowy to świetne rozwiązanie, zarówno z uwagi na jago kieszonkowe rozmiary oraz pełny wachlarz zastosowań przy różnych rodzajach sesji. Nie tylko kulinarnej.
Dzięki panelowi MiLED RGB 198 jesteś w stanie odwzorować niemal każdy kolor światła w przestrzeni RGB i uatrakcyjnić swoje zdjęcia dodatkowymi efektami gry światła.
Temperaturę barwową możesz ustawiać ręcznie i dopasować ją to światła otoczenia w zakresie od 3200 K do 5600 K.
Ponad to panel MiLED RGB 198 jest wyposażony w 9 predefiniowanych efektów świetlnych, którymi możesz symulować różne rodzaje światła (światło świecy, ekran monitora, światła samochodu policyjnego i inne).
Przy pełnym naładowaniu baterii możesz pracować z urządzeniem 1,5h (na maksymalnej jasności). W awaryjnych sytuacjach panel led może posłużyć Ci jako power bank, dzięki zintegrowanemu portowi USB-C.
Pełną charakterystykę i specyfikację znajdziesz na stronie Quadralite [LINK]
Jak wygląda to w praktyce
Mamy pomysł na zdjęcie, więc czas przystąpić do działania. Jak ja to robię?
Przed sesją w mojej głowie rodzi się pomysł, wizja na to jakie danie chciałbym przygotować i w jaki ciekawy sposób mógłbym je przedstawić na zdjęciu. Dobieram dodatki i aranżuję plan zdjęciowy.
Następnie przygotowuję danie i robię stylizację na talerzu. Ustawiam światło i kadr w aparacie smartfona. To pozwala mi ocenić czy wszystkie elementy na zdjęciu są spójne, a które warto przearanżować lub wymienić na inne.
Po wykonaniu kilku klatek z różnej perspektywy obrabiam zdjęcia w aplikacji, którą również posiadam na swoim smartfonie i mam gotowe zdjęcia do publikacji.
Mój proces działania nie jest skomplikowany, bo nigdy nie chciałem aby taki był. Zawsze starałem się aby fotografia była czystą przyjemnością i abym narzędzia do jej realizacji miał zawsze w zasięgu ręki.
Dla porównania, poniżej zamieszczam zdjęcie bez użycia lampy (z lewej) i z użyciem dodatkowego oświetlenia panelem Miled RGB 198 Quadralite (z prawej).
Odpowiednie doświetlenie kadru zdjęciowego znacząco poprawiło jakoś i charakter zdjęcia. Potrawa ma bardziej soczyste i wyraziste kolory, które przykuwają wzrok. A przecież przy publikacji zdjęć w mediach społecznościowych chcemy aby nasze dania cieszyły się miłym odbiorem.
Dla porównania, poniżej zamieszczam zdjęcie bez użycia lampy (z lewej) i z użyciem dodatkowego oświetlenia panelem Miled RGB 198 Quadralite (z prawej).
Odpowiednie doświetlenie kadru zdjęciowego znacząco poprawiło jakoś i charakter zdjęcia. Potrawa ma bardziej soczyste i wyraziste kolory, które przykuwają wzrok. A przecież przy publikacji zdjęć w mediach społecznościowych chcemy aby nasze dania cieszyły się miłym odbiorem.
Panel ledowy MiLED RGB 198 jest w stanie odwzorować pełne spektrum kolorów RGB. Masz możliwość ustawiania odpowiedniego koloru światła potrzebnego do przeprowadzenia sesji zdjęciowej. Poniżej przedstawiam dla porównania moją kompozycję, którą doświetliłem różnymi kolorami światła. Zobacz w jak łatwy i szybki sposób uzyskałem ciekawe efekty.

Zachęcam Cię do fotografii smart, dla przyjemności dla samego siebie. Pamiętaj, że ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. Bądź kreatywni i spraw, aby wszystko co robisz sprawiało Ci satysfakcję.
Wpis zawierał lokowanie produktów marki Quadralite Więcej informacji i pełen asortyment znajdziecie na stronie http://quadralite.pl/component/tags/tag/miled
Komentarze
Prześlij komentarz
Cześć, dziękuję za każdy komentarz. Bardzo mi miło, że tu zaglądasz i korzystasz z moich przepisów. Smacznego. Pozdrawiam, Paweł I kulinarnyJa