Fotografia kulinarna przy użyciu smartfona-jak to robić?

Fotografia kulinarna przy użyciu smartfona

Fotografią kulinarną zajmuję się  od 7 lat i od samego początku moje zdjęcia robiłem za pomocą telefonu. Oczywiście, nie zawsze były najwyższych lotów. Ale to już przeszłość. Dzięki błyskawicznemu rozwojowi technologii jesteśmy w stanie robić naprawdę dobrej jakości zdjęcia i to przy pomocy smartfona. Wszystko zależy od sprzętu, programu do obróbki zdjęć i własnej kreatywności.

W łatwy, wygodny i szybki sposób możemy inspirować naszych czytelników poprzez zamieszczanie ciekawych zdjęć w mediach społecznościowych i na blogach. Ja tak właśnie robię. Dziś zapoznam Cię z moimi kulisami odnośnie fotografii kulinarnej i produktowej.

Fotografia kulinarna przy użyciu smartfona-jak to robić?

Czego potrzebujemy

Mamy pomysł na zdjęcie i chcemy pochwalić się nim całemu światu. Do tego będziesz potrzebował smartfona z dobrej jakości aparatem oraz światła. To ono jest jednym z  kluczowych czynników podczas fotografii. Najlepiej korzystać ze światła naturalnego, dziennego. Ale nie zawsze mamy takie możliwości i wtedy musimy wspomóc się światłem np. z lampy/ flesza.

Fotografia kulinarna przy użyciu smartfona-jak to robić?

Jaki sprzęt będzie przydatny przy fotografowaniu jedzenia

Jak już wcześniej wspomniałem, odpowiednie oświetlenie planu zdjęciowego to bardzo ważny element przy fotografii kulinarnej. Z różnych czynników, nie zawsze możemy skorzystać ze światła dziennego. Dlatego chcąc uzyskać wysoką jakość naszego zdjęcia, musimy doświetlić nasz plan światłem sztucznym.
Jeżeli masz miejsce na magazynowanie wszystkich lamp, statywów i blend to Ci zazdroszczę. Ja niestety szukam rozwiązań smart. Takich, w których sprzęt jest kompaktowy i mogę go przechowywać w przysłowiowej szufladzie.
Obecnie używam panelu ledowego MiLED RGB 198 marki Quadralite, który jest niewiele większy od mojego smartfona i w każdej chwili mogę go użyć.

Panel ledowy to świetne rozwiązanie, zarówno z uwagi na jago kieszonkowe rozmiary oraz pełny wachlarz zastosowań przy różnych rodzajach sesji. Nie tylko kulinarnej.
Dzięki panelowi MiLED RGB 198 jesteś w stanie odwzorować niemal  każdy kolor światła w przestrzeni RGB i uatrakcyjnić swoje zdjęcia dodatkowymi efektami gry światła.
Temperaturę barwową możesz ustawiać ręcznie i dopasować ją to światła otoczenia w zakresie od 3200 K do 5600 K.
Ponad to panel MiLED RGB 198 jest wyposażony w 9 predefiniowanych efektów świetlnych, którymi możesz symulować różne rodzaje światła (światło świecy, ekran monitora, światła samochodu policyjnego i inne).
Przy pełnym naładowaniu baterii możesz pracować z urządzeniem 1,5h (na maksymalnej jasności). W awaryjnych sytuacjach panel led może posłużyć Ci jako power bank, dzięki zintegrowanemu portowi USB-C. 
Pełną charakterystykę i  specyfikację znajdziesz na stronie Quadralite [LINK]
Fotografia kulinarna przy użyciu smartfona-jak to robić?Jak wygląda to w praktyce 

Mamy pomysł na zdjęcie, więc czas przystąpić do działania. Jak ja to robię?
Przed sesją w mojej głowie rodzi się pomysł, wizja na to jakie danie chciałbym przygotować i w jaki ciekawy sposób mógłbym je przedstawić na zdjęciu. Dobieram dodatki i aranżuję plan zdjęciowy.
Następnie przygotowuję danie i robię stylizację na talerzu. Ustawiam światło i kadr w aparacie smartfona. To pozwala mi ocenić czy wszystkie elementy na zdjęciu są spójne, a które warto przearanżować lub wymienić na inne. 
Po wykonaniu kilku klatek z różnej perspektywy obrabiam zdjęcia w aplikacji, którą również posiadam na swoim smartfonie i mam gotowe zdjęcia do publikacji. 
Mój proces działania nie jest skomplikowany, bo nigdy nie chciałem aby taki był. Zawsze starałem się aby fotografia była czystą przyjemnością i abym narzędzia do jej realizacji miał zawsze w zasięgu ręki.

Fotografia kulinarna przy użyciu smartfona-jak to robić?

Dla porównania, poniżej zamieszczam zdjęcie bez użycia lampy (z lewej) i z użyciem dodatkowego oświetlenia panelem Miled RGB 198 Quadralite (z prawej).
Odpowiednie doświetlenie kadru zdjęciowego znacząco poprawiło jakoś i charakter zdjęcia. Potrawa ma bardziej soczyste i wyraziste kolory, które przykuwają wzrok. A przecież przy publikacji zdjęć w mediach społecznościowych chcemy aby nasze dania  cieszyły się miłym odbiorem.

Fotografia kulinarna przy użyciu smartfona-jak to robić?Fotografia kulinarna przy użyciu smartfona-jak to robić?
                       
   
Panel ledowy MiLED RGB 198 jest w stanie odwzorować pełne spektrum kolorów RGB. Masz możliwość ustawiania  odpowiedniego  koloru światła potrzebnego do przeprowadzenia sesji zdjęciowej. Poniżej przedstawiam  dla porównania moją kompozycję, którą doświetliłem  różnymi kolorami światła. Zobacz w jak łatwy i szybki sposób uzyskałem ciekawe efekty.
Zachęcam Cię do fotografii smart, dla przyjemności dla samego siebie. Pamiętaj, że ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. Bądź kreatywni i spraw, aby wszystko co robisz sprawiało Ci satysfakcję.
Wpis zawierał lokowanie produktów marki Quadralite Więcej informacji i pełen asortyment  znajdziecie na stronie http://quadralite.pl/component/tags/tag/miled

Komentarze